Po co korzystamy z toksyny botulinowej?

Michal Sawicki

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale po botoks sięgają obecnie nie tylko kobiety – ale także mężczyźni. Zwykle ta nazwa kojarzy nam się tylko i wyłącznie z substancją, dzięki której pozbywamy się zmarszczek – ale to również nie jest wcale prawda. Botoks ma obecnie dużo różnych zastosowań, które warto znać – być może my także możemy z niego skorzystać. Jest to też jednocześnie jedna z lepiej przebadanych i najbezpieczniejszych substancji służących do walki z wieloma problemami zdrowotnymi oraz estetycznymi. 

Najbardziej znane są nam oczywiście właściwości toksyny botulinowej w pozbywaniu się zmarszczek. Po wstrzyknięciu jej w skórę, nasza twarz bardzo szybko się wygładza i nie ma możliwości tworzenia się nowych zmarszczek – mięśnie stają się też sparaliżowane, więc obecnie posiadane już zmarszczki są również niewidoczne. W takim celu botoks wykorzystują przede wszystkim kobiety w starszym wieku – aczkolwiek obecnie także panowie chcą zatuszować skutki starzenia się skóry, a młodzi ludzie sięgają po to zdecydowanie wcześniej niż ich rodzice.  

Leczenie nadmiernej potliwości 

Toksyna botulinowa może stanowić jednocześnie jedyny ratunek dla człowieka, u którego pojawiła się nadmierna potliwość. Zwykle objawia się ona na stopach, dłoniach lub pod pachami i właśnie tam wstrzykiwany jest botoks. Sam zabieg najczęściej odbywa się z wykorzystaniem kremu znieczulającego, ponieważ wielokrotne nakłuwanie skóry na pewno nie jest szczególnie przyjemne. 

Botoks jest tutaj także bardzo skuteczny i ludzie bez większych problemów płacą spore sumy pieniędzy za to, aby taki zabieg powtórzyć – jego efekty zwykle utrzymują się przez około 6-9 miesięcy i w tym czasie toksyna stopniowo znika z naszego organizmu. Jest to jednak akceptowalne, ponieważ przez większość tego czasu człowiek faktycznie cieszy się idealnie suchą skórą. 

Migreny i skurcze mięśni 

O takim zastosowaniu botoksu wie już naprawdę niewielka ilość ludzi. Jeżeli mamy problemy z nawracającymi migrenami to właśnie toksyna botulinowa może zadziałać tutaj tak samo, jak środki przeciwbólowe – tylko ze zdecydowanie dłuższym czasem działania. Substancja zostaje wstrzyknięta w te miejsca, w których najczęściej czujemy ból i następuje zablokowanie zakończeń nerwowych. Tutaj także możemy spodziewać się około 6 miesięcy, w trakcie których botoks będzie spełniał swoje zadanie.  

W neurologii z kolei botoks jest wykorzystywany po to, aby pacjent nie musiał dalej męczyć się ze skurczami mięśni np. na twarzy. Znane są też pozytywne efekty leczenia stwardnienia rozsianego, gdzie można na kilka miesięcy załagodzić objawy i zapewnić osobie chorej dużą ulgę. 

Zostaw komentarz