Czy każde znamię trzeba usuwać?

Michal Sawicki

Pieprzyki i brodawki na skórze ma większość z nas – czasami są one dobrze widoczne, a czasami pojawiają się w trudno dostępnych miejscach i przez to sprawiają nam jeszcze więcej problemów. To właśnie dlatego ludzie nieustannie zastanawiają się nad tym, czy warto je usuwać oraz w jaki sposób powinno się to zrobić. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o koszty, chociaż one też potrafią być niestety wysokie – ważniejsze jest dla nas zwykle to, czy po takim zabiegu pozostanie nam nieestetyczna blizna. Jest to oczywiście zrozumiałe, bo część pieprzyków często znajduje się na twarzy oraz na dekolcie. 

W rzeczywistości jeszcze bardziej powinno interesować nas to, aby usunąć takie znamię w sposób umożliwiający pobranie wycinka do badania histopatologicznego. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ tylko na tej podstawie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czy zmiana jest łagodna bądź złośliwa. Na wynik czeka się zwykle około 3 tygodnie. Pamiętajmy jednak o tym, że nie każda metoda zakłada pobranie takiego wycinka i to właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie dostępne opcje, zanim podejmiemy jakąś decyzje. 

Metoda chirurgiczna 

Pieprzyk lub brodawkę możemy usunąć sobie w gabinecie chirurga. Jeżeli chcemy uzyskać skierowanie na taką wizytę to konieczne będzie wcześniejsze wybranie się do naszego internisty. Chirurg oceni, czy dana zmiana faktycznie nadaje się do wycięcia, a następnie otrzymamy znieczulenie i zmiana zostanie usunięta przy pomocy skalpela. Całość odbywa się w znieczuleniu miejscowym i zabieg nie jest bolesny. Nie trwa on też zbyt długo, a na zakończenie zakładane są szwy, które można zdjąć po 7-10 dniach. To właśnie ta metoda usuwania znamion pozwala skierować pobrany materiał do badania. Ważne jest to, aby po zdjęciu szwów i zagojeniu się rany – szybko rozpocząć jej pielęgnację przy pomocy specjalnych kremów i maści, które sprawnie likwidują blizny.  

Kiedy warto skorzystać z tej metody? Na pewno wtedy, gdy nasze znamię jest ciemniejsze, wypukłe i sprawia nam problemy – swędzi, rozrasta się lub zmienia kolor. To wszystko może świadczyć o zezłośliwieniu. 

Laser lub krioterapia 

Zmianę na skórze jesteśmy w stanie usunąć sobie także w gabinecie medycyny estetycznej, przy pomocy lasera lub krioterapii. Obie te metody są skuteczne i pozostała blizna zwykle nie jest bardzo widoczna – ale tutaj niestety tracimy możliwość przebadania pieprzyka lub brodawki. Z takiego sposobu pozbywania się znamion powinny korzystać te osoby, które wcześniej wybrały się do dermatologa i mają już pewność, iż ich zmiany mają charakter łagodny. Tylko wtedy jest to w pełni bezpieczne.  

Zostaw komentarz